خشم در کودکان

5 مهارت کنترل خشم در کودکان

مهارت کنترل خشم در کودکان یکی از مهم‌ترین مهارت‌های مورد نیاز کودک است. از ابتدای زندگی، انسان از خشم به عنوان ابزاری برای نجات جان خود در برابر خطرات بیرونی استفاده کرده‌است. خشم در کودکان مانند بزرگسالان واکنش هیجانی است که علاوه‌بر نشانه‌های کلامی و بدنی، تاثیرات فیزیولوژیکی عمیقی بر بدن می‌گذارد. کودکان وقتی خشمگین می‌شوند عموما از دلایل و چگونگی آن آگاه نیستند. نمی‌دانند که در برابر احساسات درونی و تعارضات بیرونی چه رفتارهایی را باید از خود نشان دهند. در این مقاله به بررسی خشم در کودکان و مهارت کنترل خشم در کودکان می‌پردازیم:

مهارت کنترل خشم در کودکان

چرا کودکان خشمگین می‌شوند؟

هرکدام از ما برای محافظت از سلامت خود در برابر خطرهای درونی و بیرونی نیازمند نیروی محرکه درونی هستیم. خشم احساسی ثانویه و نیروی محرکه درونی انسان‌ها در برابر خطرهای موجود است. که به‌دنبال دیگر احساسات اولیه ما در برابر خطر بروز می‌کند. احساسات اولیه، احساساتی از قبیل؛ ترس، غم و… است. به دلیل آن‌که نشان‌دادن این احساسات برای ما دشوار است پس رویکردی دیگر برای حفاظت از خود استفاده می‌کنیم؛ «خشم». و خشم در کودک با واکنش‌های مختلفی مانند؛ پا کوبیدن، پرتاب کردن اشیاء مختلف و کشیدن مو و. . . بروز می‌کند.

خشم در کودکان

 

آیا احساس خشم در کودکان نشانه‌ای غیرطبیعی است؟

خشم در کودکان، احساسی طبیعی است و کودکان هم مانند بزرگسالان حق دارند در بعضی موارد خشمگین شوند. اما کودکان به‌دلیل عدم تمایز بین احساس و رفتار پرخاشگرانه دچار مشکلات بسیاری می‌شوند. عدم حل مشکلات ناشی از خشم، تثبیت در ویژگی‌های شخصیتی فرد را به‌همراه خواهدداشت. و کودکان رفتارهای پرخاشگرانه را تا بزرگسالی به همراه خواهندداد. که تاثیرات مخربی بر کودکان، خانواده‌ها و حتی جامعه خواهدگذاشت. بنابراین برای کاهش آسیب‌های ناشی از خشم در کودکان‌تان به مدیریت خشم آن‌ها در همان سال‌های ابتدایی زندگی‌شان می‌پردازیم.

خشم در کودکان

5 مهارت کنترل خشم در کودکان

    1. آموزش تفاوت میان احساس و رفتار

کودکان احساسات و رفتارهای مختلفی را بروز می‌دهند. علت آن به چندعامل بازمی‌گردد که دو نمونه آن؛ الگوبرداری از بزرگترها و ویژگی‌های غریزی که در آن‌ها موجود است. به‌همین دلیل آموزش تفاوت موجود میان احساس و رفتار، یک راه یادگیری مهارت کنترل خشم در کودکان است. حتما با خود می‌پرسید که چگونه می‌توان این کار را انجان داد:

به عنوان مثال؛ زمانی هست کودک شما غمگین می‌شود. به او بیاموزید که احساسی که الان او دارد چه نامیده می‌شود و این احساس چه ویژگی‌هایی می‌تواند داشته باشد.

کنترل خشم در کودکان

 

   2. او را با عواقب کارهای خشمگینانه‌اش آشنا کنید.

بین شما و کودک‌تان قوانین نانوشته‌ای وجود دارد. شما این قوانین را با واکنش‌هایتان نسبت به رفتارهای کودک به او نشان ‌می‌دهید. به عنوان مثال سیستم پاداش در یادگیری قوانین، انگیزه‌ی آن‌ها را در استفاده از مهارت‌ کنترل خشم‌شان بالا می‌برد. تقویت‌کننده‌ی دیگر، آشناکردن کودک با عواقب کارهایش است. وقتی کودک قوانین را زیرپا بگذارد، او را با عواقب رفتاری که داشته‌است مواجه کنید. عواقب رفتاری را می‌توان؛ با محروم‌ کردن کودک از فعالیت مورد علاقه‌اش و یا جبران خطا با انجام کارهای خانه، می‌توان به کودک نشان داد.

    3. داشتن قانون برای عصبانیت

قوانین نانوشته‌ خانواده‌ها با یکدیگر متفاوت است. بروز خشم در هر خانواده‌ای با شیوه متفاوتی رد می‌شود. برای مثال در برخی از خانواده‌ها، کوبیده‌ شدن دَر توسط افراد، یک کار ناشایست شناخته شده‌. اما در خانواده‌ای دیگر این عمل ایرادی ندارد. شما با نوشتن قوانین مخصوص به خود در بین افراد خانواده این امکان را به کودکان می‌دهید که خود به کنترل خشم بپردازند. قوانینی که داشتن رفتاری محترمانه در زمان بروز خشم در کودکان و بزرگسالان باید اصل اساسی آن باشد. هیچکس در خانه حق ندارد فحش بدهد، شیشه بشکند و… .

مهارت کنترل خشم در کودکان

 

    4. الگوی خوبی برای مدیریت و کنترل خشم در کودکان باشید

کودکان از راه‌های مختلفی رفتارها و احساسات را می‌آموزند. تقلید از اطرافیان به خصوص والدین یکی از راه‌های یادگیری کودکان است. کودکان همواره به دنبال تقلید رفتار والدین‌شان در زمینه‌های متفاوت هستند.این تقلید هم می‌تواند موجب افزایش خشم کودکان شود و هم می‌تواند به کنترل خشم کودکان منجر شود. حال برای آموزش مدیریت و کنترل خشم در کودکان به کودک نشان‌دهید که درمواقع خشم چگونه برخوردی دارید. کودکان را آگاه سازید که احساس خشم، طبیعی است. همچنین می‌توانید درباره خشم و راه‌های درست بعد از فهم احساس خشم با کودک صحبت کنید. ممکن‌است مواقعی پیش آید که عملکردی اشتباه را در موقعیت‌های خشم‌مان بروز دهیم. رفتار صحیح چه‌چیز است؟ باید بعد از انجام واکنش اشتباه در مقابل کودکان به خطای خود  اعتراف و کار صحیح را توضیح دهید.

   5. آموزش مهارت‌ کنترل خشم در کودکان

وقتی کودک خشمگینی خواهر یا برادر خود را می‌زند برای کنترل خشم کودک نگویید برادر یا خواهرت را نزن. این رفتار تاثیری در کنترل خشم او ندارد. حتی امکان شدت واکنش‌های را در هنگام احساس خشم افزایش می‌دهد. مدیریت خشم در کودکان نیازمند برخوردی مناسب از طرف والدین است. به کودک خود آموزش دهید که در زمان خشم و عصبانیت چه کاری را باید انجام دهد. با او درباره خشم‌اش صحبت کنید و از او بپرسید که؛ چه کارهای دیگری می‌توانستی انجام بدهی؟

مهارت کنترل خشم در کودکان

برای آموزش مهارت کنترل خشم در کودکان می‌توانید از بازی‌هایی قبیل یوگا، جعبه خشم و… نیز استفاده کنید.

علاوه‌بر راهکارهای داده شده، می‌توانید با بازی‌های مناسب مهارت کنترل خشم را به‌همراه کودکان خود تمرین کنید. برای یادگیری بیشتر و عملکرد بهتر در برابر خشم کودکان‌تان می‌توانید از کارگاه کنترل خشم استفاده کنید.

 

نظر دهید

بخش های ضروری *