اگر کودک از غریبه ها می ترسد چه باید کرد؟

اگر کودک از غریبه ها می ترسد چه باید کرد؟

از خاله ها و دایی ها گرفته تا دوستان و همسایه ها، کودک دائماً در حال ملاقات با افراد جدید است. ملاقات با افراد راهی عالی برای کار بر روی مهارت های اجتماعی کودک است .

در حالی که ملاقات با نوزاد معمولاً یک موقعیت شاد برای بزرگسالان و کودکان بزرگتر است، ملاقات با افراد جدید گاهی اوقات برای کودک دشوار است. آن‌ها ممکن است از چهره‌ها و صداهای جدید احساس اضطراب یا گیجی کنند که گاهی اوقات «ترس از غریبه‌ها» یا «اضطراب غریبه» نامیده می‌شود. حتی با افزایش سن، برخی از کودکان خردسال ممکن است کمی از ملاقات با افراد جدید ترس داشته باشند.

در دو سال گذشته، ممکن است آنقدر که انتظار داشتید با افراد جدیدی ملاقات نکرده باشد – اما اشکالی ندارد!

صرف نظر از سن کودک یا تجربه او با افراد جدید، راه های زیادی برای معرفی چهره های جدید وجود دارد.

نوزادان و کودکان هنگام ملاقات با افراد جدید چگونه باید واکنش نشان دهند؟ برخی از نوزادان می ترسند، در حالی که به نظر می رسد برخی دیگر اصلا به این موضوع اهمیت نمی دهند. اگر کودک می ترسد، به یاد داشته باشید که ترس از غریبه ها مرحله معمول و طبیعی رشد کودک است. بنابراین هیچ اشکالی در ترسیدن کودک وجود ندارد – در واقع این یک واکنش بسیار رایج است!

چگونه بفهمید فرزندتان از غریبه ها می ترسد؟ در اینجا چند نشانه وجود دارد:

 • گریان
 • سر و صدا
 • نگاه ترسناک در صورت کودک
 • عزیزم خیلی ساکت میشه
 • تلاش برای پنهان شدن
 • آویزان شدن به فردی که با او احساس امنیت می کنند

ترس از غریبه ها از چه زمانی شروع می شود؟ هر نوزادی متفاوت است، اما بیشتر آنها از حدود 7 تا 10 ماهگی شروع به ایجاد این ترس می کنند . برای برخی از کودکان این ترس چند ماه طول می کشد، در حالی که برخی دیگر تا سال ها از غریبه ها می ترسند.

چگونه می توانید به فرزندتان کمک کنید تا با افراد جدید آشنا شود و ترس او را کاهش دهید؟ حتی اگر فرزند شما از افراد جدید می ترسد، برای مهارت های اجتماعی او مهم است که با افراد جدید ملاقات کند. بنابراین در اینجا نحوه کمک به آنها در ملاقات با مردم آمده است:

 • با کودک پیوند برقرار کنید. هنگامی که نوزاد با مراقب اصلی خود پیوند برقرار می کند، دلبستگی ایجاد می کند که به آنها احساس امنیت و راحتی می دهد. داشتن یک دلبستگی سالم برای مهارت های اجتماعی و رشد کودک مهم است.
 • هنگامی که کودک با افراد جدید ملاقات می کند، تماس فیزیکی خود را حفظ کنید. هنگام ملاقات با چهره های جدید، دست آنها را بگیرید یا از آنها بخواهید روی پاهای شما بنشینند.
 • آرام بمانید و به گرمی با فرد جدید احوالپرسی کنید تا الگوی خوبی باشید.
 • اگر فرزند شما دوست دارد، می توانید آن را در حین ملاقات با افراد جدید همراه داشته باشید.
 • در صورت امکان، کودکان را با افراد جدید در خانه یا در مکانی که با آنها آشنا هستند آشنا کنید. اگر قرار است کودک در مکانی جدید مانند مهدکودک باشد، می توانید قبل از اینکه او را در آنجا رها کنید چند بار با او به آنجا بروید تا به او کمک کنید تا با محیط آشنا شود.
 • سعی کنید در حالی که کودک با افراد جدیدی آشنا می شود بازی کنید. به فرد جدید اسباب بازی بدهید تا در هنگام ملاقات با او بازی کند یا از او دعوت کنید تا در یک بازی شرکت کند. همچنین می‌توانید از افراد جدید در انجام فعالیت‌های روزانه مانند خواندن داستان قبل از خواب برای نوزاد کمک کنید.
 • اگر کودک شما به اندازه کافی بزرگ است که بفهمد، سعی کنید او را برای ملاقات با افراد جدید آماده کنید. بگویید، “امروز قرار است با دوستم ملاقات کنیم.” فرزند شما می‌تواند برنامه‌ریزی کند تا به فرد جدید هدیه بدهد یا از او سؤالی بپرسد تا جلسه راحت‌تر پیش برود.
 • همچنین می‌توانید در صورتی که فرزندتان به اندازه کافی بزرگ باشد، مستقل‌تر شود، که ممکن است به اعتماد به نفس و ارتباط او کمک کند. از آنها بخواهید هر روز زمانی را به تنهایی بازی کنند.
 • چت تصویری را در نظر بگیرید! اگرچه ممکن است این روش اصلی ملاقات کودکان با افراد جدید نباشد، نوزادان 8 ماهه می توانند نحوه تعامل از طریق ویدئو را یاد بگیرند.

حتی اگر اولین باری که کودک با فرد جدیدی ملاقات می کند خوب پیش نمی رود، ناامید نشوید! به معرفی کودک به افراد جدید ادامه دهید، اما به یاد داشته باشید که صبور باشید. آنها را هل ندهید، یا اگر مدام گریه می کنند، آنها را از موقعیت دور کنید. این فرآیند نیازی به عجله ندارد.

اگر ترس فرزندتان از غریبه‌ها شدید است و به نظر نمی‌رسد با بزرگ‌تر شدن او کاهش پیدا کند، با یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی صحبت کنید.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.