آزمایش شنوایی 

قبل از اینکه نوزاد از بیمارستان به خانه بیاید، آزمایش شنوایی (که غربالگری شنوایی نیز نامیده می شود) دریافت می کند.

این آزمایش به شما کمک می کند تا متوجه شوید که آیا نوزاد قبل از آمدن به خانه مشکلی با شنوایی خود دارد یا خیر. اگر تشخیص داده شود که کودک با شنوایی خود مشکل دارد، مداخله زودهنگام می تواند به رشد ارتباطی و اجتماعی-عاطفی او کمک کند.

آیا نوزاد باید آزمایش شنوایی بدهد؟

آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند که نوزاد آزمایش شنوایی زودهنگام را دریافت کند. آنها توصیه می کنند که نوزاد تا یک ماهگی، و در حالت ایده آل قبل از اینکه نوزاد از بیمارستان به خانه بیاید، آزمایش انجام دهد.

همچنین انجام آزمایش شنوایی برای نوزاد یک روش معمول است: بیش از 96 درصد از نوزادان در ایالات متحده یک ماه پس از تولد آزمایش شنوایی دریافت می کنند.

چرا انجام آزمایش شنوایی برای نوزاد مهم است؟

حس شنوایی ( شنوایی ) برای رشد ارتباطی و اجتماعی-عاطفی نوزاد بسیار مهم است. آنها با شنیدن آنچه در اطرافشان می گذرد یاد می گیرند که چگونه صحبت کنند، پاسخ دهند و خیلی چیزهای دیگر. آنها همچنین پیوندهای اجتماعی ایجاد می کنند و احساسات را با استفاده از حس شنوایی خود درک می کنند.

بنابراین، اگر تشخیص داده شود که کودک ممکن است مشکل شنوایی داشته باشد، می تواند به رفع زودهنگام آن کمک شایانی کند. مشکل شنوایی را می توان شناسایی کرد و کودک می تواند در اوایل 3-6 ماهگی تحت درمان قرار گیرد که می تواند تأثیر مثبتی بر رشد طولانی مدت او داشته باشد.

شنوایی نوزاد چگونه آزمایش می شود؟

دو نوع مختلف غربالگری شنوایی وجود دارد که می توان از آنها برای آزمایش شنوایی نوزاد استفاده کرد. هر دو برای غربالگری کم شنوایی استفاده می شوند. آنها بدون درد هستند و تنها در چند دقیقه اجرا می شوند. کودک حتی می تواند در طول این غربالگری ها بخوابد.

دو نوع تست شنوایی عبارتند از:

پاسخ خودکار شنوایی ساقه مغز (AABR):
نحوه واکنش عصب شنوایی و ساقه مغز به صدا را اندازه گیری می کند. کودک از هدفون های کوچک استفاده می کند و الکترودها روی سر کودک قرار می گیرد. الکترودها برای نوزاد بی خطر و بدون درد هستند. صداهای کلیک در گوش کودک پخش می شود و الکترودها عصب شنوایی و پاسخ ساقه مغز را اندازه می گیرند.

انتشارات آکوستیک گوش (OAE):

این تست اگر قسمت‌های خاصی از گوش به صدا پاسخ می‌دهد را اندازه‌گیری می‌کند. یک گوشی نرم تکی در گوش کودک قرار می گیرد و کلیک ها یا صداها پخش می شود. غربالگری پاسخ های اکو را از قسمت های خاصی از گوش اندازه گیری می کند.

اگر نوزاد تست شنوایی خود را قبول نکند چه؟

بسیاری از نوزادان اولین تست شنوایی خود را نمی گذرانند، اما این بدان معنا نیست که آنها مشکل شنوایی دارند. در واقع، از هر 100 نوزاد، 1 تا 2 نوزاد اولین غربالگری شنوایی خود را نمی گذرانند، اما از هر 1000 نوزاد، تنها 1 تا 3 نوزاد با مشکل شنوایی در یک یا هر دو گوش تشخیص داده می شوند. این بدان معناست که اکثر نوزادانی که اولین آزمایش را قبول نمی کنند در واقع شنوایی معمولی دارند.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا نوزادان با شنوایی معمولی اولین آزمایش خود را قبول نمی کنند. آنها ممکن است مایعی در گوش خود داشته باشند. ممکن است در اتاق حواس پرتی ایجاد شود، مانند صدای بلند پس زمینه. هر چه که باشد، بهترین اقدام، برنامه ریزی یک آزمایش شنوایی بعدی برای ادامه نظارت بر شنوایی نوزاد است.

یک آزمایش بعدی را می توان با یک متخصص اطفال برنامه ریزی کرد. بهتر است آزمایش بعدی قبل از 3 ماهگی نوزاد انجام شود. اگر آزمایش‌های بعدی همچنان مشکل شنوایی را نشان می‌دهد، پزشک اطفال شما یک دوره درمانی را توصیه می‌کند و شما را با ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی که در زمینه مشکلات شنوایی تخصص دارند ارتباط می‌دهد.

نظرات